Zaproszenie do składania wniosków w ramach projektów infrastruktury czystej energii

 Zdjęcie Zdjęcie

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska zachęca do składania wniosków dotyczących kluczowych transgranicznych projektów infrastruktury energetycznej Unii Europejskiej, które mają zostać współfinansowane dzięki dotacjom o wartości 785 mln EUR z budżetu unijnego. To pierwsze zaproszenie w ramach nowych zasad instrumentu „Łącząc Europę” (CEF), europejskiego programu wsparcia infrastruktury transeuropejskiej na lata 2021-2027.

W ramach programu można składać wnioski z zakresu badań i prac  będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI) w dziedzinie transeuropejskiej infrastruktury energetycznej.


Jak ubiegać się o finansowanie?

Aby ubiegać się o finansowanie w ramach CEF-Energia (dotacje na badania lub prace), projekty muszą najpierw znaleźć się na najnowszej liście PCI (Union list of Projects of Common Interest: unijna lista projektów wspólnego interesu), którą Komisja przyjmuje co dwa lata.


Co to znaczy zostać wpisanym na listę PCI?

Aby zostać zdefiniowanym jako PCI, projekty muszą przynosić znaczne korzyści co najmniej dwóm krajom UE i muszą zwiększać konkurencyjność, bezpieczeństwo energetyczne UE i przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju. Pomoc finansowa udzielana w ramach CEF Energy ma na celu maksymalizację jego wartości dodanej w zakresie dekarbonizacji.

Dlaczego taki instrument pomocy?

Instrument „Łącząc Europę” (CEF) jest kluczowym instrumentem finansowania UE mającym na celu promowanie wzrostu, zatrudnienia i konkurencyjności poprzez ukierunkowane inwestycje infrastrukturalne na szczeblu europejskim. Wspiera rozwój wydajnych, zrównoważonych i skutecznie połączonych sieci transeuropejskich w dziedzinie transportu, energii i usług cyfrowych. Inwestycje w ramach instrumentu „Łącząc Europę” wypełniają brakujące ogniwa w europejskiej sieci energetycznej, transportowej i cyfrowej.

Ustalając nowy budżet CEF-Energy na lata 2021-2027 o wartości 5,83 mld EUR, UE uznała kluczową rolę, jaką infrastruktura energetyczna odgrywa w Europejskim Zielonym Ładzie i przejściu na gospodarkę neutralną dla klimatu.

Zaproszenie CEF Energy dla projektów PCI będzie otwarte do 19. października 2021 r.

Po ocenie wniosków decyzja o udzieleniu wsparcia prawdopodobnie zostanie podana na początku 2022 r.

Gdzie znajdę więcej informacji?

 Po więcej informacji zapraszamy do zapoznania się z odnośnikami zamieszczonymi pod artykułem.

 

decyzja Komisji

Załącznik do decyzji Komisji

Czwarta lista PCI: Rozporządzenie (UE) 2020/389 z dnia 31 października 2019 r.

Rozporządzenie w sprawie instrumentu „Łącząc Europę” 

Przegląd projektów finansowanych w ramach instrumentu „Łącząc Europę – Energia”

Projekty wspólnego zainteresowania

Transeuropejskie sieci energetyczne

Kluczowe transgraniczne projekty infrastrukturalne

W centrum uwagi: dostosowanie infrastruktury energetycznej UE do neutralności klimatycznej

Infrastruktura energetyczna (instrument „Łącząc Europę”)

 

Źdódło: ec.europa.eu;

  cinea.ec.europa.eu