Programy Unijne

HORYZONT EUROPA - Program ramowy w zakresie badań i innowacji

Horyzont 2020 to największy program unijny na rzecz badań i innowacji. Wpisuje się on w działania na rzecz inteligentnego i trwałego wzrostu gospodarczego oraz sprzyjającemu włączeniu społecznemu – wpisuje się w te działania poprzez połączenie badań naukowych i innowacji z naciskiem na trzy kluczowe obszary:

1) baza naukowa

2) wiodąca pozycja w przemyśle

3) wyzwania społeczne.

Obszary wspierane w ramach Programu to: rolnictwo i leśnictwo; przemysł oparty na zasobach naturalnych; biotechnologia; energia; działania na rzecz środowiska i klimatu; żywność i zdrowa dieta; finansowanie badań; zdrowie; badania i innowacje w dziedzinie ITC; innowacje; współpraca międzynarodowa; kluczowe technologie rozwojowe; morza i oceany; partnerstwa z przemysłem i krajami członkowskimi; surowce; infrastruktura badawcza; bezpieczeństwo; MŚP; nauki społeczne i humanistyczne; kosmos; transport. Więcej o poszczególnych obszarach można znaleźć tutaj.

ERASMUS +

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Jego budżet wynosi 14,7 mld euro.

Dzięki programowi Erasmus+ po raz pierwszy w historii programów edukacyjnych Unii Europejskiej wspierane są inicjatywy związane ze sportem.

Do 34 krajów uczestniczących w programie należy: 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz inne, nie należące do UE: Republika Macedonii Północnej,  Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja, Serbia, Wielka Brytania.

Program LIFE

Program LIFE (tj. program działań na rzecz środowiska i klimatu) to jedyny instrument Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Jego głównym celem jest wspieranie realizacji projektów w zakresie ochrony środowiska oraz klimatu, z uwzględnieniem sieci Natura 2000, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i klimatu. Budżet programu w perspektywie 2014-2020 wynosi ponad 3,4 mld euro.

 

W ramach programu LIFE realizuje się następujące cele ogólne:

  • wspieranie przejścia w kierunku gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów, niskoemisyjnej i odpornej na zmiany klimatu, ochrony i poprawy jakości środowiska oraz zatrzymywania i odwracania procesu utraty różnorodności biologicznej, w tym wspieranie sieci Natura 2000 i przeciwdziałanie degradacji ekosystemów,
  • poprawa rozwoju, realizacji i egzekwowania unijnej polityki i przepisów prawnych dotyczących środowiska i klimatu, a także pełnienie roli katalizatora i działanie na rzecz integracji i włączania celów w zakresie środowiska i klimatu do głównego nurtu innych unijnych strategii politycznych, jak również do praktyki sektorów publicznego i prywatnego, w tym poprzez zwiększanie potencjału sektorów publicznego i prywatnego,
  • wspieranie lepszego zarządzania w zakresie środowiska i klimatu na wszystkich poziomach, w tym większego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych i podmiotów lokalnych,
  • wspieranie wdrożenia 7. programu działań w zakresie środowiska.

 

Źródło danych: https://instrumentyfinansoweue.gov.pl/program-life/

EUROPA DLA OBYWATELI

Celem programu jest zwiększenie zaangażowania obywateli krajów członkowskich w rozwój Unii Europejskiej.

Wśród głównych celów Programu wymienić można:

−przyczynianie  się  do  lepszego  rozumienia  zagadnień  związanych  z  Unią,  jej  historią  i różnorodnością przez obywateli Unii;

−promowanie  obywatelstwa  europejskiego  oraz  poprawa  warunków  społecznego  i demokratycznego zaangażowania na poziomie Unii;

−pogłębianie  świadomości  obywatelskiej  w  zakresie  pamięci  o  przeszłości,  wspólnej  historii  i wartości oraz celu Unii, którym jest wspieranie pokoju, unijnych wartości i dobrobytu jej narodów poprzez stymulowanie debaty, refleksji i tworzenia sieci kontaktów;

−zachęcanie do demokratycznego i obywatelskiego uczestnictwa Europejczyków na poziomie Unii przez   budowanie   ich   wiedzy   na   temat   procesu   kształtowania  polityki  Unii  i  promowanie możliwości  społecznego  i  międzykulturowego  zaangażowania  oraz  wolontariatu  na  poziomie Unii.

Na Program na lata 2014–2020 przeznaczono budżet w wysokości 187 718 000 euro.

Źródło informacji: strona programu Europa dla Obywateli.

KREATYWNA EUROPA

Kreatywna Europa to unijny program oferujący finansowe wsparcie dla sektorów kultury, audiowizualnego i kreatywnych.

Głównymi celami programu są promocja europejskiej różnorodności kulturowej i dziedzictwa, budowanie kompetencji profesjonalistów, rozwój publiczności dla odbioru europejskich dzieł m. in. poprzez zwiększanie dostępu do kultury i utworów audiowizualnych.

Program zawiera trzy komponenty: MEDIA, Kultura i część międzysektorową.

Działania dofinansowywane przez program mają na celu poszerzanie kompetencji osób związanych z sektorami: kultury, audiowizualnego i kreatywnych, zachęcanie do skutecznego działania na poziomie ponadnarodowym, strategiczne budowanie i rozwój publiczności, pozyskiwanie nowych odbiorców europejskiej sztuki i filmu oraz zwiększanie dostępu do kultury i utworów audiowizualnych, a także ich promowanie.

Program COSME - Program ramowy na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw na lata 2014-2020

Główne cele programu to:

  • wzmocnienie konkurencyjności i trwałości unijnych przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, oraz
  • krzewienie kultury przedsiębiorczości, wspieranie tworzenia miejsc pracy oraz wzrostu MŚP.

Program COSME stanowi kontynuację Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (Competitiveness and Innovation Framework Programme – CIP) na lata 2007-2013. Program CIP stworzono przede wszystkim w celu promowania konkurencyjności europejskich małych i średnich przedsiębiorstw, przez wsparcie działalności innowacyjnej, zapewnienie lepszego dostępu do finansowania oraz świadczenie usług wsparcia dla biznesu. W latach 2014-2020 wsparcie konkurencyjności oraz małych i średnich przedsiębiorstw jest kontynuowane w programie COSME, natomiast wsparcie działalności innowacyjnej uwzględniono w programie Horyzont 2020, wzajemnie uzupełniającym się z programem COSME.

W ramach programu COSME realizowane są cztery kierunki działań:

  • Poprawa dostępu do rynków, dzięki usługom Enterprise Europe Network dla przedsiębiorców, obejmującym m.in.:
  • usługi informacyjne nt. prawa Unii Europejskiej oraz udziału w programach unijnych,
  • wsparcie w pozyskaniu partnerów zagranicznych, w Unii Europejskiej oraz poza UE,
  • doradztwo w zakresie możliwości finansowania,
  • wsparcie transferu innowacji i technologii,
  • zapewnienie komunikacji pomiędzy przedsiębiorstwami a Komisją Europejską w sprawie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w UE.
  • Poprawa dostępu małych i średnich przedsiębiorstw do finansowania, dzięki instrumentom finansowym: Instrument Gwarancji Kredytowych oraz Instrument Kapitałowy dla Wzrostu
  • Poprawa warunków dla tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw, przez:

 

  • ograniczenie obciążeń administracyjnych i prawnych, m.in. dzięki redukcji obowiązkowej sprawozdawczości,
  • identyfikację i rozpowszechnianie dobrych praktyk we wspieraniu przedsiębiorczości na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym,
  • analizę efektywności narzędzi wspierania przedsiębiorczości w poszczególnych krajach,
  • wsparcie poszczególnych sektorów, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki.
  • Promocja przedsiębiorczości i kultury przedsiębiorczości, przez:
  • Edukację nt. przedsiębiorczości – COSME wspiera wymianę informacji na temat najlepszych praktyk w edukacji nt. przedsiębiorczości.
  • Poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej, dla umożliwienia wzrostu i rozwoju przedsiębiorstw. Wraz z poprawą systemu prawnego oraz podatkowego, przygotowane zostają rekomendacje dotyczące najlepszych sposobów wsparcia przedsiębiorstw w poszczególnych etapach ich rozwoju. Szczególna uwaga zostanie poświęcona firmom internetowym.
  • Szczególne narzędzia dla wybranych grup – specjalnymi programami obejmowane są wybrane grupy społeczne, jak osoby młode, kobiety lub starsi przedsiębiorcy.

Źródło informacji: strona https://instrumentyfinansoweue.gov.pl/program-cosme/.

INTERREG EUROPA

Interreg Europa to program współpracy międzyregionalnej, w ramach którego współpracę mogą podejmować instytucje z obszaru Unii Europejskiej oraz z Norwegii i Szwajcarii. Jego budżet to 359 mln euro.

Celem programu jest unowocześnianie polityk i programów rozwoju regionalnego, szczególnie regionalnych i krajowych programów operacyjnych, a także programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Interreg Europa wspiera wymianę doświadczeń i pogłębianie wiedzy wśród instytucji, które współpracują nad wybraną dziedziną polityki.

Tematyka programu obejmuje: badania i innowacje, konkurencyjność MŚP, wspieranie gospodarki niskoemisyjnej, ochronę środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami.

Źródło danych: https://www.ewt.gov.pl/strony/o-programach/przeczytaj-o-programach/programy-europejskiej-wspolpracy-terytorialnej/interreg-europa/