Śląskie z ważnym głosem w debacie na forum Komitetu Regionów
Marszałek Jakub Chełstowski wziął udział w debacie na temat roli KR-u na konferencji klimatycznej COP26 UNFCCC, która została zaplanowana na początek listopada tego roku
w Glasgow. Debata odbyła się 9. września 2021 r. w ramach posiedzenia Komisji Środowiska, Zmian Klimatu i Energii (ENVE).
Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) została utworzona w celu ustabilizowania stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie, który zapobiegałby niebezpiecznej ingerencji w system klimatyczny. Porozumienie paryskie było przełomowym porozumieniem międzynarodowym w sprawie zmiany klimatu, które ustanowiło prawnie wiążące zobowiązania do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu znacznie poniżej 2°C, przy jednoczesnym kontynuowaniu wysiłków na rzecz ograniczenia go do 1,5°C w celu uniknięcia katastrofalnych skutków zmiany klimatu. Organizowana corocznie Konferencja Stron (COP) jest głównym organem zarządzającym UNFCCC.
W ramach tego wydarzenia, członkinie i członkowie Komitetu Regionów będą uczestniczyć
w debatach i wydarzeniach towarzyszących. Główną rolą Komitetu Regionów będzie m.in. wezwanie do formalnego uznania miast i regionów w proces wdrażania niniejszego porozumienia paryskiego. Przypomnijmy, iż w 2018 r. w Katowicach odbył się COP24. Wynikiem tamtejszych negocjacji było przyjęcie pakietu paryskiego.
W swoim wystąpieniu reprezentujący województwo śląskie i grupę EKR marszałek Jakub Chełstowski zaznaczył konieczność podjęcia działań w sprawie zmian klimatu oraz nawiązał do odbywającego się w 2018 roku w Katowicach wydarzenia COP24.
Głównym wynikiem negocjacji, które się wtedy odbyły, było przyjęcie dokumentu określanego mianem „Katowickiego Pakietu Klimatycznego”, zawierającego szczegółowe zasady wdrażania Porozumienia paryskiego. Istotną kwestią było omówienie finansowania działań na rzecz klimatu na całym świecie. Tylko ostatnimi czasy mogliśmy na sobie odczuć zmiany klimatyczne w postaci m.in. suszy, pożarów lasów, a także powodzi. Nadszedł czas na zdecydowaną i ambitną drogę naprzód. Myślę, że wszyscy możemy się zgodzić, iż świat nie może sobie pozwolić na dalsze marnowanie czasu na zmiany klimatyczne. – powiedział marszałek.
W dalszej części swojego wystąpienia Jakub Chełstowski podkreślił znaczenie wypracowanego wtedy stanowiska oraz podkreślił potrzebę zróżnicowanego i rozumiejącego podejścia do zapobiegania zmianom klimatycznym poprzez wdrażanie zmian uwzględniających specyfikę regionu.
Przejście do niskoemisyjnego, odpornego na zmiany klimatu świata nie obędzie się bez niektórych z największych wyzwań naszych czasów, ale dobrze opracowane wytyczne dotyczące wdrażania porozumienia paryskiego obiecują zbudować większe zaufanie i wzmocnić współpracę międzynarodową. Niniejsze wytyczne dotyczące wdrażania uwzględniają różne realia społeczno-gospodarcze poszczególnych krajów, a także ich możliwości, a jednocześnie zapewniają solidne ramy dla coraz bardziej ambitnych działań na rzecz klimatu. – zaznaczył Jakub Chełstowski.
Aby odpowiednia reakcja na zmiany klimatu mogła być możliwa potrzebna jest właściwa odpowiedź UE na kryzys gospodarczy wywołany pandemią. Według marszałka Chełstowskiego główny nacisk polityki UE powinien koncentrować się na ożywieniu gospodarczym.
Unia Europejska powinna wytyczyć realistyczną drogę do neutralności klimatycznej, która nie będzie miała negatywnego wpływu na o obywateli i przedsiębiorstwa UE. – zaapelował marszałek.
Pod koniec swojej wypowiedzi marszałek zadeklarował gotowość do współpracy i konieczność włączenia regionów w realizację polityki przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Chcę podkreślić bardzo mocno, że władze lokalne i regionalne będą odgrywać kluczową rolę na COP26 – bez nich transformacja klimatyczna nie będzie możliwa – zakończył Jakub Chełstowski.
W debacie uczestniczyli również: Jytte Guteland, posłanka do Parlamentu Europejskiego, sprawozdawczyni zajmująca się europejskim prawem o klimacie; Jake Werksman, główny negocjator UE na konferencji UNFCCC COP26, Dyrekcja Generalna KE ds. Klimatu; Raffaele Cattaneo, przedstawiciel Regions4, radny ds. środowiska i klimatu, reprezentant Lombardii, a także przedstawiciele wszystkich grup politycznych w Europejskim Komitecie Regionów.