Otwarty nabór na ekspertów przy ocenie wniosków w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego
Komisja Europejska poszukuje niezależnych ekspertów do pomocy przy ocenie wniosków w kontekście Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF) w okresie programowania 2021-2027. Niezależni eksperci zostaną wyłonieni przez Komisję do oceny wniosków, a w szczególności do ich oceny pod kątem aspektów etycznych i finansowych.
Procedura wyboru i zadania
Wybór zostanie dokonany na podstawie umiejętności, doświadczenia i wiedzy, którą kandydaci na ekspertów będą musieli się wykazać w ramach zadań, które zostaną im przydzielone. Kandydaci na ekspertów muszą być obywatelami państw członkowskich UE i posiadać niezbędne umiejętności językowe niezbędne do realizacji zadań, w szczególności w języku angielskim.
Do zadań niezależnych ekspertów w ramach oceny wniosków w kontekście Europejskiego Funduszu Obronnego będzie należało m.in.: ewaluacja, ocena etyczna, szacunkowa ocena budżetu.
Kto może się zgłosić?
Komisja poszukuje ekspertów o wysokim poziomie wiedzy i doświadczenia zawodowego w kontekście wojskowym w zakresie badań i rozwoju produktów i technologii obronnych lub zarządzania projektami/programami rozwoju zdolności obronnych w kontekście krajowym, europejskim i/lub NATO w jednym lub więcej z następujących kategorii działań:
- Tematyczne kategorie działań EFR
- Wsparcie medyczne w zakresie obrony, chemiczno-biologiczno-radiologiczne jądrowe (CBRN), biotechnologia i czynniki ludzkie,
- Przewaga informacyjna,
- Zaawansowane czujniki pasywne i aktywne,
- Cyber,
- Przestrzeń,
- Transformacja cyfrowa,
- Odporność energetyczna i transformacja środowiskowa,
- Materiały i komponenty,
- Walka powietrzna,
- Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa,
- Walka naziemna,
- Ochrona siły i mobilność,
- Walka morska,
- Wojna podwodna,
- Symulacje i szkolenia,
- EFR pozatematyczne kategorie działań
- Przełomowe technologie,
- Otwarte nabory na innowacyjne i przyszłościowe rozwiązania obronne,
- Ocena etyczna i finansowa
Jak aplikować?
Aby wziąć udział w zgłoszeniu swojej kandydatury na eksperta do pomocy Komisji Europejskiej jako osoba fizyczna, należy złożyć wniosek przez platformę „Founding & Tenders” - link.
Eksperci zobowiązani są do zarejestrowania online właśnie za pośrednictwem tego portalu, a ci, którzy już zarejestrowali się w bazie danych niezależnych ekspertów sporządzonych w celu realizacji programów UE i którzy chcą ubiegać się o EDF, są proszeni o zgłoszenie zainteresowania rozpatrzeniem ich w ramach zadań EDF poprzez uaktualnienie ich specjalizacji zgodnie z nowym zestawem dziedzin specjalistycznych EDF i predefiniowanych obszarów. Wszystko to także za pośrednictwem portalu „Founding & Tenders”.
Należy pamiętać, że aby ocena rozpoczęła się w danym roku, zainteresowanym ekspertom zaleca się aktualizację swojego profilu nie później niż do końca października tego samego roku. Po rejestracji lub aktualizacji eksperci są proszeni o wyrażenie zainteresowania poprzez przesłanie e-maila ze swoim CV na adres: ec-edf-experts@ec.europa.eu wskazując swój numer uzyskany podczas rejestracji w portalu.
Jak wygląda procedura selekcji?
Wybór ekspertów zostanie dokonany na podstawie kryteriów wyboru, takich jak wiedza zawodowa i doświadczenie, umiejętności językowe, równy udział geograficzny i tematyczny, równowaga płci, regularna rotacja i brak konfliktu interesów.
Aby zostać wybranym, eksperci będą musieli posiadać ważne osobiste poświadczenie bezpieczeństwa (PSC) wydane przez odpowiednie organy państwa członkowskiego. Zainteresowani muszą wskazać czy są w posiadaniu ważnego PSC. Poświadczenia bezpieczeństwa wyznaczonych ekspertów zostaną zweryfikowane z odpowiednim państwem członkowskim w drodze odpowiedniej procedury weryfikacji.
Należy zauważyć, że jeśli ekspert nie posiada ważnego poświadczenia bezpieczeństwa osobistego, Komisja nie może wydać wniosku o PSC i nie rozpocznie procedury sprawdzającej w odniesieniu do zainteresowanych ekspertów.
W przypadku oceny rozpoczynającej się w określonym roku, z wybranymi ekspertami Komisja skontaktuje się nie później niż do końca grudnia tego samego roku.
Przed przydzieleniem eksperta do zadania będzie on musiał podpisać umowę z ekspertem UE. Podpisując umowę, będzie musiał wyrazić zgodę na wykonanie zlecenia zgodnie z najwyższymi standardami zawodowymi i zgodnie z warunkami określonymi w konkursie, SIWZ i Kodeksie Postępowania Eksperta w wersji opublikowanej na Portal w momencie podpisania umowy.
Aby zapewnić niezależność pracy, do której wykonania są wezwani jako „niezależni eksperci”, przed podpisaniem umowy będą musieli poświadczyć, że zgadzają się przestrzegać warunków kodeksu postępowania (w tym aspekty poufności) w elektronicznym systemie wymiany.
W szczególności będą oni zobowiązani do podpisania oświadczenia poświadczającego, że nie ma konfliktu interesów w momencie zawierania umowy, oraz zobowiązują się do poinformowania Komisji lub odpowiedniego organu finansującego w przypadku wystąpienia konfliktu w trakcie wykonywania ich obowiązków.
Praca niezależnych ekspertów będzie wynagradzana. Umowy będą zawierać szczegółowe informacje dotyczące zlecenia (np. zadania i warunki pracy, ustalenia dotyczące wynagrodzenia i płatności). Więcej informacji o obowiązujących pułapach i wynagrodzeniu ekspertów można znaleźć w zaproszeniu do wyrażenia zainteresowania 2021-2027.
Przydatne linki
https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/work-as-an-expert
https://ec.europa.eu/research/participants/experts/web/idashboard
Źródło: ec.europa.eu