Marszałek Jakub Chełstowski z ważnym wystąpieniem w międzynarodowej debacie
„Gotowi na osiągnięcie celu 55 proc” - to debata, która odbyła się w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli, dotycząca ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w Europie, ma wesprzeć proces związany z wprowadzaniem pakietu „Gotowi na osiągnięcie celu 55 proc”, będącego narzędziem do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Debata ta odbyła się w dniu 7 czerwca 2021 r. w ramach zdalnego posiedzenia Komisji Środowiska, Zmian Klimatu i Energii (ENVE).
Wspólną decyzją państw członkowskich podniesiono cele redukcji emisji do roku 2030 roku z poziomu 40% do 55% w porównaniu z poziomem z 1990 r. Realizacja tego ambitnego celu będzie wymagać szybkich działań oraz skutecznych reakcji politycznych we wszystkich sektorach: począwszy od odnawialnych źródeł energii po efektywność energetyczną, charakterystykę energetyczną budynków, a także użytkowanie gruntów, opodatkowanie energii, wspólny wysiłek redukcyjny i handel uprawnieniami do emisji. Mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 pomoże zmniejszyć ryzyko ucieczki emisji i zapewnić równe warunki działania, zachęcając partnerów UE do podnoszenia poziomu ambicji w obszarze klimatu.
Podczas swego wystąpienia marszałek Jakub Chełstowski podkreślił jednak, iż: Przyjmowanie nowych polityk nie powinno odbywać się kosztem ożywienia gospodarczego po pandemii COVID-19. Obecnie wiele krajów boryka się z trudnościami finansowymi i gospodarczymi z powodu pandemii, a nowe cele klimatyczne i rosnące ceny emisji CO2 wywierają ogromną dodatkową presję na państwa członkowskie i władze lokalne oraz regionalne na drodze do ożywienia gospodarczego.
Ponadto powiedział, iż: Przez realistyczne podejście rozumiem takie, które mocno uwzględnia różnice między państwami członkowskimi i regionami. Różnice, takie jak ich sytuacja ekonomiczna i społeczna lub odziedziczone miksy energetyczne. Nie ma jednego rozwiązania pasującego do wszystkich i musi to znaleźć odzwierciedlenie we wszystkich celach i politykach ogólnounijnych.
W swojej wypowiedzi marszałek podkreślił także jak ważne jest znalezienie rozwiązań, które zachęcą europejskich przedsiębiorców do inwestycji w czyste technologie: Europejskich firm nie można zmuszać do przenoszenia się za granicę. Musimy znaleźć rozwiązania, które zapewnią, że przedsiębiorstwa, produkcja i miejsca pracy pozostaną w UE oraz w naszych państwach członkowskich i regionach. W tym celu potrzebujemy realistycznych celów i cen emisji dwutlenku węgla, które są wystarczająco niskie, aby firmy mogły inwestować w czyste technologie.
Należy podkreślić również, iż pakiet „Gotowi na osiągnięcie celu 55 proc.” będzie miał kluczowe znaczenie dla międzynarodowych negocjacji w sprawie klimatu, które odbędą się podczas 26. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu w Glasgow. Uzgodniony nowy cel stanowi zachęcający przykład dla reszty świata, a UE jest zdecydowana wykorzystać swoją dyplomację klimatyczną do wspierania przejścia na konkurencyjną, niskoemisyjną gospodarkę przy jednoczesnym utrzymaniu spójności społeczno-gospodarczej na arenie światowej. Komisja Europejska przewiduje, że szczegóły pakietu zacznie ujawniać od lipca 2021 r.
We wspomnianej debacie uczestniczyli również p. Cristiny Lobillo Borrero, Dyrektor ds. Polityki Energetycznej: Strategia i Koordynacja z Dyrekcji Generalnej KE ds. Energii oraz p. Barbara Mariani, Starsza Referentka ds. Polityki Klimatu w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska (EEB), a także przedstawiciele wszystkich grup politycznych
w Europejskim Komitecie Regionów.