Marszałek Jakub Chełstowski kluczowym prelegentem podczas konferencji wysokiego szczebla w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast

W dniu 15 października 2020 r. odbyła się hybrydowa konferencja wysokiego szczebla, poświęcona walce z zanieczyszczeniem powietrza w europejskich regionach i miastach. Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli było współorganizatorem wydarzenia.
Kryzys pandemiczny stał się tematem dominującym i zmusił decydentów politycznych do priorytetowego traktowania tej kwestii. Mimo, iż w ostatnich latach jedną z najistotniejszych kwestii w całej Europie stały się ochrona środowiska i czystsze miasta, to według sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska z 2019 r. poczyniono niewielkie postępy w walce z zanieczyszczeniem powietrza. W rzeczywistości poziomy drobnych cząstek stałych (PM 2.5) utrzymują się na tym samym poziomie. Fundamentalne znaczenie ma tutaj rola miast i regionów w zwalczaniu zanieczyszczenia powietrza. Władze samorządowe egzekwują zakazy spalania paliw stałych i do ich zadań należy ograniczenie emisji w budownictwie oraz stworzenie zachęt do inwestycji na rzecz inwestycji w zakresie energii. 

Podczas konferencji kluczowe wystąpienie wygłosił Marszałek Jakub Chełstowski.

Jesteśmy szczególnym regionem w skali kraju z uwagi na wysoki stopień urbanizacji i uprzemysłowienia. Inicjatyw, jakie powstały żeby walczyć z zanieczyszczonym powietrzem w województwie śląskim jest sporo – m.in. jako jedyny region w kraju powołaliśmy regionalną Komisję ds. Klimatu – wskazał Marszałek Chełstowski. Z uwagi na bardzo dobrą współpracę ze stroną rządową oraz w wyniku renegocjacji z Komisją Europejską udało nam się znacząco zwiększyć środki przeznaczone na odnawialne źródła energii oraz termomodernizację – dodał.

Marszałek Chełstowski w swoim wystąpieniu podkreślił także, iż jedynie w drodze partnerstwa możemy zmienić Śląsk: Proces sprawiedliwej transformacji jest procesem bardzo złożonym i wymaga zaangażowania jak największej liczby partnerów, z czego wiodącą rolę powinny mieć samorządy.

Wśród pozostałych prelegentów znaleźli się także: Lucie Záčková zastępczyni Dyrektora Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki regionalnej i miejskiej, DG REGIO, Grzegorz Tobiszowski poseł do Parlamentu Europejskiego, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Roberto Ciambetti przewodniczący rady regionu Wenecja Euganejska (Włochy), a także Tjisse Stelpstra, minister regionalny w prowincji Drenthe (Holandia).

Zaproszeni prelegenci wymienili poglądy na temat obecnej sytuacji w ich regionach i przedstawili stosowane rozwiązania w zakresie walki z zanieczyszczeniem powietrza. Ocenili także oddziaływanie różnych środków na środowisko, a także ich koszt finansowy dla władz lokalnych i regionalnych, podatników i przedsiębiorstw. Członkowie panelu dyskutowali również o tym, jakie instrumenty powinny zostać odłożone w czasie ze względu na pandemię COVID-19 oraz o tym, jak Europa może wyjść z kryzysu w sposób odpowiedzialny społecznie.

Link do konferencji dostępny jest tutaj -

https://www.youtube.com/watch?v=_Sr-Iik3Dlc&feature=youtu.be

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z wydarzenia!