Marszałek Jakub Chełstowski kluczowym prelegentem podczas konferencji „Nasze lasy, nasza przyszłość” w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast
Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli wspólnie z partnerami z regionów UE: Hiszpanii, Portugalii i Finlandii zorganizowało seminarium pt.: „Nasze lasy, nasza przyszłość” (ang. Our forests, our future). Wydarzenie odbyło się 11 października 2021 r. w ramach tegorocznego Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast - największego cyklicznego wydarzenia w Brukseli poświęconego polityce regionalnej i miejskiej.
Seminarium miało za cel podkreślenie podstawowej roli, jaką lasy odgrywają w osiąganiu ekologicznej, gospodarczej, społecznej i zrównoważonej odbudowy środowiskowej; tworzą szkielet danego terytorium, stanowią potencjał ekologiczny, przemysłowy, turystyczny i mają kluczowe znaczenie dla tworzenia miejsc pracy. Aby osiągnąć cele klimatyczne, należy wykorzystać ich ogromny potencjał w projektowaniu europejskiej przyszłości, która może być odporna, zrównoważona, sprawiedliwa i sprzyjająca włączeniu społecznemu.
Podczas seminarium, moderowanego przez p. Fabio Boscareli z sieci Regionów UE ERIAFF, prelegenci podzielili się z uczestnikami konkretnymi przykładami adaptacji lasów do zmian klimatycznych, od fińskiego projektu Climate Smart Forestry, przez hiszpańskie innowacyjne metody wytwarzania i wykorzystania biomasy, po portugalski projekt obejmujący kompleksową ochronę Parku Narodowego Peneda Geres.
Marszałek Chełstowski zaprezentował dwa projekty, realizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach, które najbardziej przyczyniły się do ochrony bioróżnorodności i poprawy stany środowiska naturalnego na Śląsku. Pierwszym z nich był transgraniczny projekt rewitalizacji beskidzkich lasów na pograniczu polsko – słowackim. Jego celem było powstrzymanie rozpadu drzewostanów świerkowych zagrażających katastrofą ekologiczną na obszarze Beskidów po słowackiej i polskiej stronie granicy.
Drugim projektem realizowanym na szeroką skalę była mała retencja w lasach. Projekty małej retencji, realizowane na Śląsku już od przeszło dekady, wykorzystują kompleksowe zabiegi łączące przyjazne środowisku metody przyrodnicze i techniczne. Są w większości małe obiekty/budowle o prostej konstrukcji, a wybrane technologie mają nie pogarszać naturalnego środowiska przyrodniczego, preferowane są materiały naturalne.
Marszałek wspomniał też o ważnym dokumencie, jakim jest Strategia Zielone Śląskie: „Wyzwania przed jakimi stoimy jako obywatele Europy zmuszają nas do podjęcia zdecydowanych działań. Dlatego też w dniu 19 października 2020 r. przyjęliśmy Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030”r., który jest kluczowym dokumentem określającym cele rozwoju regionu oraz instrumenty ich realizacji w perspektywie roku 2030. Coraz bardziej świadomie podejmuje się w niniejszym dokumencie zagadnienia transformacji regionu uwzględniające poszanowanie środowiska naturalnego – Zielone Śląskie.”
Poza tym w wydarzeniu udział wzięli: Pekka Leskinen – Dyrektor ds. Programu Biogospodarka, reprezentujący Europejski Instytut Leśny z Karelii Północnej; Sara Delgado – Ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju w rządzie regionalnym Kastylii i León oraz Raquel Meira – Dyrektor ds. Rozwoju Regionalnego w Regionalnej Komisji Koordynacji i Rozwoju Północnej Portugalii.