Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego: nabór wniosków do 13 lutego
Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego jest przyznawana za projekty realizowane przez młodych ludzi, które sprzyjają rozwojowi wspólnego poczucia europejskiej tożsamości oraz przedstawiają praktyczne przykłady tworzenia przez Europejczyków jednej społeczności. Ponadto propagują wzajemne zrozumienie na szczeblu europejskim i międzynarodowym.
Nagroda ta służy zwróceniu uwagi na codzienną pracę młodych ludzi w całej Europie, działających na rzecz wzmacniania europejskiej demokracji oraz wsparciu ich czynnego udziału w kształtowaniu przyszłości Europy. Nagroda została ustanowiona w 2008r., a przyznają ją wspólnie Parlament Europejski oraz Fundacja Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie.
Uczestnicy konkursu muszą być obywatelami lub mieszkańcami jednego z państw członkowskich UE w wieku od 16 do 30 lat. W konkursie mogą brać udział osoby lub grupy.
Projekty mogą dotyczyć organizacji przedsięwzięć takich jak różnego rodzaju wydarzenia skierowane do młodych ludzi, wymiany młodzieżowe lub projekty internetowe o wymiarze ogólnoeuropejskim. Projekty będą oceniane na podstawie następujących kryteriów:
- spełnienia celów konkursu;
- kreatywności i oryginalności projektu, w tym innowacyjności inicjatyw;
- pierwszeństwo przyznawane jest projektom o wymiarze transnarodowym
(z udziałem młodych ludzi z więcej niż jednego państwa członkowskiego).
Selekcja odbywa się będzie w dwóch etapach. Najpierw krajowe jury w każdym państwie członkowskim wybiera najlepszy projekt krajowy. Następnie spośród 27 zwycięskich projektów krajowych europejskie jury wybiera trzy zwycięskie projekty europejskie.
Jury krajowe w każdym państwie członkowskim składa się z dwóch posłów do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciela młodzieży i jest wybierane co roku. Więcej informacji na temat krajowej procedury selekcji udziela biuro kontaktowe Parlamentu Europejskiego, mieszczące się w każdym państwie członkowskim.
W skład jury europejskiego wchodzą:
- przewodniczący Parlamentu Europejskiego;
- dwóch posłów do Parlamentu Europejskiego;
- trzech przedstawicieli Fundacji Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie;
- dwóch przedstawicieli młodzieży (w tym wcześniejszych laureatów nagrody).
Za trzy zwycięskie projekty europejskie przyznawane są następujące nagrody: nagroda za zajęcie pierwszego miejsca wynosi 7500 EUR, za zajęcie drugiego miejsca – 5000 EUR, a za zajęcie trzeciego miejsca – 2500 EUR.
Jeden przedstawiciel każdego ze zwycięskich projektów krajowych zostanie zaproszony na uroczystość wręczenia Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego, która odbędzie się w maju w Akwizgranie.
W ramach nagrody europejscy laureaci otrzymają zaproszenie do zwiedzenia siedziby Parlamentu Europejskiego (w Brukseli lub w Strasburgu).
Kalendarz na 2022 r.
10 stycznia 2022 r.: rozpoczęcie konkursu
13 lutego 2022 r.: termin zgłaszania projektów
Marzec 2022 r.: ogłoszenie laureatów krajowych
Maj 2022 r.: uroczystość wręczenia nagrody w Akwizgranie
Regulamin konkursu dostępny jest pod linkiem. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdą Państwo tutaj.
Źródło: Parlament Europejski