Do 8 września br. trwa nabór wniosków do konkursu Access City Award 2023
W konkursie, organizowanym przez Komisję Europejską już od 2010r., nagradza się i pochwala gotowość, zdolność i działania miasta w obszarze poprawy dostępności osób z niepełnosprawnościami do różnych obszarów życia.
W konkursie mogą uczestniczyć miasta liczące ponad 50 tys. mieszkańców w jednym z państw członkowskich UE. W państwach członkowskich, w których jest tylko jedno takie miasto, w konkursie mogą wziąć udział obszary miejskie składające się z dwóch lub więcej miast, jeżeli ich łączna liczba mieszkańców przekracza 50 tys.
W procesie selekcji w europejskim konkursie Access City Award wyłonieni zostaną zwycięzca Access City Award 2023 oraz zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca. Od czasu 10. edycji konkursu (Access City Award 2020) Komisja Europejska przyznaje nagrodę finansową w wysokości 350 tys. EUR. Kwota jest rozdzielana między trzy zwycięskie miasta (1. nagroda: 150 000 EUR, 2. nagroda: 120 000 EUR, 3. nagroda: 80 000 EUR).
Kryteria kwalifikacji:
- Zgłoszenie może wysłać organ administracyjny miasta liczącego ponad 50 tys. mieszkańców w jednym z państw członkowskich UE. Miasto oznacza obszar miejski, z wyłączeniem obszarów metropolitarnych, większych stref miejskich i stref podmiejskich, postrzegany jako jednostka administracyjna, którą zarządza rada miejska lub inna forma demokratycznie wybranego organu administracyjnego.
- W państwach członkowskich UE, w których jest tylko jedno takie miasto lub jedna jednostka administracyjna, w konkursie mogą wziąć udział obszary miejskie składające się z dwóch lub więcej miast, jeżeli ich łączna liczba mieszkańców przekracza 50 tys.
- Zdobywcy pierwszego miejsca z poprzednich lat nie mogą uczestniczyć w kolejnych edycjach konkursu przez pięć lat po zdobyciu nagrody Access City Award w danym roku.
- Osobą składającą podpis powinien być burmistrz lub najwyższy rangą przedstawiciel miasta upoważniony z mocy prawa krajowego do reprezentowania miasta.
Zgłoszenia za pomocą formularza aplikacyjnego można składać w dowolnym języku urzędowym UE, niemniej jednak kandydatów zachęca się do przygotowania propozycji projektu w języku angielskim, w celu ułatwienia jej przetwarzania i ułatwienia procesu oceny. Zgłoszenia można przesyłać do 8 września br. do 23:59.
Ogłoszenie finalistów będzie miało miejsce na początku listopada br., a ceremonia przyznania nagród zaplanowana jest na 25 listopada br.
Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia.
Źródło: Komisja Europejska