Śląskie wspiera Strategię Karpacką
Z udziałem marszałka Jakuba Chełstowskiego odbyło się międzynarodowe seminarium pt. „Strategie Makroregionalne i Transgraniczne jako czynnik rozwoju gospodarczego, turystycznego i społecznego regionów.” Seminarium zostało zorganizowane przez Dom Polski Wschodniej w Brukseli przy współpracy z województwem podkarpackim.
Służyło poszerzeniu horyzontów wiedzy i współpracy terytorialnej, która ma sprostać wyzwaniom globalizacji, zmian klimatycznych i podniesienia atrakcyjności regionów, w szczególności zaś realizacji działań zmierzających do przyjęcia Strategii Makroregionalnej Karpat.
Marszałek Jakub Chełstowski był jednym z zaproszonych gości podczas panelu dyskusyjnego poświęconego zaangażowaniu społeczeństwa obywatelskiego w działaniu zmierzającym do osiągnięcia efektywności strategii makroregionalnych.
„Żyjemy w trudnych czasach, szczególnie teraz w krajobrazie po pandemii jest ogromne miejsce na taką strategię. Na naszym przykładzie widać, że szybkie połączenia, wymiana gospodarcza, dobra, nowoczesna komunikacja między miastami, to trzon współczesnej gospodarki. Musimy myśleć perspektywicznie, daleko poza lokalny czy też regionalny punkt widzenia. W samorządach budujemy strategię, w której wszyscy mogą się rozwijać. Gratuluję panu marszałkowi Ortylowi inicjatywy i mocno wspieram działania w sprawie tzw. Strategii Karpackiej”– powiedział Jakub Chełstowski.
Marszałek nawiązał także do wyzwań, które są udziałem wszystkich regionów w związku z nową perspektywą finansową 2021-2027.
marszałek Jakub Chełstowski podczas swojego wystąpienia
„Przed nami nowa perspektywa i te środki na pewno przyspieszą wspólne działania w ramach współpracy transgranicznej z naszymi przyjaciółmi, regionami partnerskimi. Nasz przykład współpracy z krajem morawsko-śląskim oraz regionem słowackim pokazuje, że ten trójstyk działa i warto rozwijać taką współpracę” – dodał marszałek.
Pod koniec swojej wypowiedzi Jakub Chełstowski podkreślił znaczenie budowania takich relacji w skali Unii.
„Taka współpraca ma pozytywny wydźwięk na zewnątrz, nie rywalizujemy tutaj o palmę pierwszeństwa a wspólnie dążymy do realizacji założonych celów. Bardzo mocno trzymam kciuki za powodzenie Strategii Karpackiej. Takie działania pokazują, że w Europie potrafimy przygotować dobre dokumenty, solidną strategię, która działa z korzyścią dla mieszkańców naszych regionów.” – zakończył marszałek Jakub Chełstowski.
Makroregionalna Strategia dla regionu Karpat ma szansę stać się piątą strategią makroregionalną Unii Europejskiej oraz drugą górską, zaraz po strategii alpejskiej. Dotyczy makroregionu Karpat i dzięki niej poprawie ma ulec atrakcyjność i konkurencyjność regionu. Ma ona też ograniczyć odpływ mieszkańców poprzez podniesienie jakości ich życia, jak i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju obszaru.
W panelu dyskusyjnym wzięli także udział Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego, sprawozdawca opinii Europejskiego Komitetu Regionów „Makroregionalna Strategia dla regionu Karpat”, Sławomir Tokarski – zastępca dyrektora generalnego, Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej, Marian-Jean Marinescu – poseł do Parlamentu Europejskiego, Siegfried Mresan – poseł do Parlamentu Europejskiego, Rumunia, Marie Clotteau – Dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Obszarów Górskich EUROMONTANA oraz Miklós Barabás – Dyrektor, CSO European House „Obywatelski raport cienia” organizacji społeczeństwa obywatelskiego.